Karmienie, ważna sprawa. Lubię jako kocia mama wam truć na temat składników, karm. Jednocześnie nie oceniam jak karmicie. Dziwne to. Czym jednak jest słynna tauryna o której tyle słyszycie? Tauryna jest aminokwasem. Wzór chemiczny – C2H7NO3S. Jest bardzo ważnym składnikiem w diecie kota, niedobór w diecie prowadzi do wielu poważnych chorób.

Bójka :
– Dobra, matka będzie gadać. Uważajcie..

Dobra, kto, gdzie i jak z tą tauryną?

Bo słyszeliście że tauryna występuje w myszach? Dlatego tak słynne jest Whole Prey, bo dostarcza taurynę i inne składniki odżywcze w najlepszej postaci. Ale wiecie, jak mówiłam, ciężkie to żywienie. Łatwiejsze są puszki. Koty nie pobierają energii z węglowodanów, pobierają z tłuszczu. Tauryna właśnie w tym pomaga. Jest dla kotów tym czym dla nas jest Omega 3. Dostarczamy je w puszkach lub innych formach karmienia o których już mówiliśmy na blogu.

A jakie mięsa zawierają taurynę i ile? ( źródło :  „The Taurine Content of Common Foodstuffs”  autorstwa – Stewart A. Laidlaw, Mary Grosvenor, Joel D. Kopple. )

Autorzy artykułu podali zawartość tauryny w mg w 100 g świeżej masy wybranych surowych produktów z odchyleniem plus minus od średniej:

Kurczak jasne mięso: 18 +/- 3
Kurczak ciemne mięso: 18 +/- 3
Indyk jasne mięso: 30 +/- 7
Indyk ciemne mięso: 306 +/- 69
Wołowina: 43 +/- 8
Cielęcina: 40 +/- 13
Biała ryba: 151+/- 23
Krewetki średnie: 39 +/- 13
Ostryga: 396 +/- 29
Małż: 655 +/- 72
Omułek: 655 +/- 72
Przegrzebek: 827 +/- 15
Kalmar: 356 +/- 95

Choroby spotykane przy niedoborach tauryny

Pierwszą schorzeniem, która pojawia się najczęściej przy niedoborze tauryny, jest forma centralnego zwyrodnienia siatkówki (CRD). Tauryna odgrywa tutaj ważną rolę w budowie tej tkanki. Pręty i stożki przekształcają różne długości fal światła w oku, a tapetum lucidum odbija światło w oku. Zmiany oczywiście można odwrócić suplementując taurynę w formie past. Może to uratować resztę wzroku które ma kot.

Kolejna choroba, to choroba o której mówiło się w temacie kotów w latach 80. Rozszerzoną kardiomiopatią (DCM). Uważa się że tauryna występuje w komórkach sercowych. Można to odwrócić także suplementacją odpowiednio wcześnie.

Choroby także spotykane przy niedoborach : Niepłodność, kocięta które urodzi kotka mogą być słabsze wzrostem, problemami jelitowo – żołądkowymi.

Puszki mięsne i ilość tauryny w nich zawartych

3 przykłady najbardziej popularne :

Feringa ( smak : Kaczka i cielęciną z brokułami) – 1.500 mg/kg

Catz FineFood (większość smaków) – 1.500 mg/kg

Animonda Carny (większość smaków) – 800mg/kg

Która z 3 jest najgorsza? Animonda, zaskoczę was. 300-500 mg/kg tauryny to minimum w karmie bytowej, ale za dobrą ilość uznaje się 1000-1500 wzwyż.

Także koci rodzice, spokojnie. Możecie także suplementować z past taurynę. Taka ciekawostka w sobotę!

Miłego wieczoru! Komentujemy i puszczamy wpis dalej. A ty czym karmisz kota i co suplementujesz żeby miał wszystkie składniki odżywcze w diecie? 🙂

Ewa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *