Pewnie tym tematem wbiję kij w mrowisko, ale..

Pamiętacie wpis o zębach i o tym że kot jest mięsożerny? Przypominamy, najlepiej karmić w większości mięsem.

Nie polecamy suchej karmy. Rozumiemy, że dajecie ale nie polecamy. Polecamy w formie przysmaku, raz na jakiś czas.

Oj Kocia Mamo. Będziesz miała problemy!. Przecież ja jadłam Felix i żyłam!

Okej, spokojnie. Nie bijcie. Rozpoczniemy od tego jakie są style odżywiania kotów :

  • Puszki – Czyli żywienia w formie puszek, saszetek. Są różne firmy z różnym składem mięsa. Dodajemy suplementy, żółtko jajka.
  • Barf – Czyli mieszanki surowego mięsa plus suplementy, plus żółtko jajka.
  • Whole Prey – Żywienie w formie martwych zwierząt, np. myszy w całości podawane. Czytałam że to jedna z najzdrowszych opcji żywieniowych dla kota. Nie dla nas. Ja bym płakała nad każdą myszką.
  • Fraken Prey (dla mnie nowość) – Kojarzycie tego słynnego potwora? To właśnie takie żywienie różnymi częściami. Serce, płuco, dostosowane wielkością do kota.

Uwaga, szok. Nie napiszę czym karmić. Karmimy czym możemy i jak pozwala nasza kieszeń. Sama dawałam Whiskas’a, Felix’a. Nie oceniam was. Nie jesteśmy grupą która będzie was dopadać jak wymówicie to słowo. Jedna prośba od nas – kot nie trawi dobrze suchej karmy tak jak mokrej. Warto przestawić w większości na mokrą karmę. Będzie to ulga dla nerek waszego kotka.

Dobra co jedzą nasze? Na początku nieświadomi karmiliśmy Whiskasem, potem była droga do Felix’a, przez Gourmeta aż do Feringi i Catz FineFood. Sucha to Applaws/Purizon.

Tutaj opisane jak analizować skład karmy dla kota. Klik.

Więc doszliście do wniosku że chcecie na coś lepszego przestawić, okey. Kocia Mama pomoże.

Po pierwsze nie wszystko zasmakuje kotu. Serio. U nas to była droga też przez Animonde, Applaws.

KARMA MOKRA PRZESTAWIENIE :

Zacznijcie od pakietów testowych różnych karm które są dostępne np. na zooplus.pl. Zostawiacie karmę obecną i najpierw dodajecie odrobinę do karmy którą obecnie je kot. Stopniowo, z posiłku na posiłek zwiększacie tą łyżeczkę karmy. Jeśli je od razu, to macie złoty strzał. Nie je? Próbujecie dalej. Coś powinno zasmakować kotu. Można dodatkowo sypać ciasteczkami Cosmy, dodać żółtko z jajka. Zaskoczy. Naszym strzałem po długiej walce była właśnie Feringa.

KARMA SUCHA PRZESTAWIENIE NA MOKRĄ :

Podobny system postępowania, tylko że mieszamy chrupki razem z karmą którą chcecie by wasz kot jadł. Dobra, tej nie je. Dajecie tą droższą i gorzej dostępną.

Też nie je.

Zaskoczył na tej pierwszej. Stopniowo zmniejszacie ilość chrupek i tym sposobem macie złoty strzał. Oczywiści na początku tej karmy nie chciał. Te Koty!

Jakie dobre, Kocia Ciociu! Dobre jedzonko.

Czy trzeba karmić puszkami kotka z oznaczeniem dla ”kitten”?

Nie, nie trzeba. Może z powodzeniem jeść adult. Jest to ten sam skład.

To tyle, zapraszam do komentarzy! Tylko kultura, kochani! 🙂

Ewa.