Komu je dam?

Każdy chyba słyszał że kot bez wąsów to nie kot. Nie poradzi sobie, będzie się wywalał o meble. Jest to poniekąd prawda.

Nasza Pysia, jedna z sióstr Chipa która czeka na swój dom wystąpi w roli ”modelki”. Widać jej piękne długie wąsy policzkowe.

Włosy czuciowe czy też wibrysy, są to czułe włoski blisko kociego nosa, przy łapkach i na górze oczu. Są mocno unerwione by czuć wszystko. Są dwa razy grubsze niż włosy na ciele zwierzaka.

Wibrysy posiadają nie tylko koty, wiecie? Szczury i oposy też są dumnymi posiadaczami.

Dobra, teraz do rzeczy. Koty wychodzące, wolnobytujące używają swoich wibrysów do polowania! Ale jak, kocia mamo, jak? Normalnie, wibrysy przede wszystkim są niesamowicie czułe na odbieranie różnych bodźców z otoczenia. To dzięki nim, a nie doskonałemu wzrokowi, kot może bez trudu polować w nocy i trafiać w nawet najmniejsze zakamarki. Analogicznie w sytuacji, gdy wibrysy są uszkodzone, kot będzie zdolny do polowania i aktywności wyłącznie w ciągu dnia. Dodatkowo czują powiew wiatru i zbliżająca się ofiarę. Dlaczego? Bo słabo widzą z bliska (widzicie, zamiast okularów wibrysy!). Wyczuwają też wielkość danej dziury.

Kolejna kwestia, wiecie dlaczego kot może wyrzucać jedzenie z miski? I jeść na podłodze. Bo miski jest za wąska i jest dla nich nieprzyjemne gdy wibrysy ocierają się. Nieprzyjemne, prawda?

Uszkodzenie wibrysa i co dalej?

Po pierwsze do weterynarza. On zaradzi co zrobić i pewnie powie podobne słowa do moich, ale pamiętajcie. Idziemy do lekarza! Jeśli to w wyniku

Zdarzyło się, jeden wibrys wypadł. Straszne. Spokojnie, jeden czy dwa wibrysy też się zdarza że wypadną. Jeśli jednak w wyniku jakiegoś wypadku uszkodzą się wszystkie, wtedy musimy dać kotu czas. Weterynarz też sprawdzi czy w wyniku jakiekolwiek wypadku.

Kot nauczy się gdzie co leży, ale może nawet upadać bo będzie miał problem z równowagą. Pomagajcie mu. Potrwa to i do końca nigdy nie minie przy uszkodzeniu wibrysów.

Pamiętajcie – nie ścinamy kotu wibrysów. Nie ścinamy też całkowicie pazurów! Dla nich to tak samo ważne jak nasze paznokcie i rzęsy.

Ewa.

A jak tam? Zdarzyło się zgubić wibrysa?

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *